/* ]]> */
מאי 302011
 

סטימצקי ואורנג' יצאו בימים האחרונים בתוכנית החממה הספרותית בה הם מציעים לכותבים להוציא את ספרם לאור, ומבטיחים להפיק מהדורה מודפסת ודיגיטלית של הספר, שיופיע בחנויות סטימצקי ויופץ גם בפורמט דיגיטלי. במסגרת החממה הספרותית יופיע הספר במהלך כחודש בחנויות סטימצקי ויוצע למכירה במכשירי סמארטפון ואייפון.

לכאורה צעד יפה שמדלג בעבור הכותבים על הלקטורה המחמירה של הוצאות הספרים. אפילו הסכום סביר: רק 11,000 ש"ח, פחות ממה שדורשת כל הוצאת ספרים בינונית או קטנה שמחייבת השתתפות המחבר בהפקת הספר. אבל כאן בדיוק הבעיה; זוהי הוצאה לאור אינסטנט, הסינון יהיה אפסי והעריכה תהיה מינימלית, בוודאי לא כזו שתדרוש מהכותב עבודה נוספת וליטוש יכולת  הכתיבה שלו.

אני לא פוסל על הסף את האפשרות הזו לכותב שרוצה לצאת אל האור, אבל היא בעייתית בדיוק משום שהיא נוחה כל כך; החממה הספרותית היא מין כוכב נולד לנושרי המבחנים. הם לא צריכים להתאמן או ללמוד פיתוח קול; החממה תכניס אותם לאולפן, תבצע בעבורם מיקס לשיר שלהם ותשלח אותו לגלגל"צ, ליום של השמעות.

אני לא חושב שהחממה הספרותית תעשיר את עולם הספרות.

אם כל זה לא התריע אתכם, ואם התייאשתם לגמרי מהוצאות הספרים המסורתיות – לכו על החממה הספרותית. אבל אל תתיחסו אליה בתור תחליף לכתיבה יומיומית ולשיפור מתמיד, אין עונג יותר גדול מהתחושה שאתם כותבים טוב יותר מפעם, אז אל תתנו ל-חממה הספרותית להניח אתכם על זרי הדפנה.

קישור לאתר החממה הספרותית

  5 Responses to “החממה הספרותית של סטימצקי – האם כדאי?”

  1. מה שהחממה הספרותית של סטימצקי עושה זה ביזיון בעיניי ומהלך לא מקצועי . הם בעצמם הרי רשת ספרים שאמורה להיות אוביקטיבית ואיכותית. במקום זה בחממה הזאת הם מוציאים ספרים שרובים ברמה נמוכה מאוד אף יותר מכל הוצאה לאור אחרת רק בגלל שהם רוצים לקבל כסף מהסופרים המסכנים.

  2. ממתיי טיב ההוצאה מעידה על טיב הספר או ההפך? אפשר לחשוב שההוצאות "הגדולות והמכובדות" מספקות לנו חומר קריאה איכותי. רוב הספרים שיוצאים בהוצאות הגדולות שווים לקליפת השום. למעשה הם לא שווים את הנייר עליהם הם מודפסים. מנגד ישנן יצירות מופת של ממש, שיצאו לאור בהוצאות לאור קטנות או בנוניות, ובאמריקה הם אף הפכו לקלאסיקות. אם את ניגשת לחנות ספרים, ובמקום לקנות ספר, את קונה את שם ההוצאה, אז את פטתית. ספר הוא ספר, ואם הספר טוב ואיכותי, לי זה ממש לא משנה באיזה הוצאה לאור הוא יצא.. אם הספר טוב, אני אקנה אותו גם אם שם ההוצאה שלו יהיה: אסלה, במקום כתר.

    • כמה נכון…

    • יפעת. יש לך כישרון כתיבה זה נישמע שאת לא רק כותבת אלא גם מהפכנית של ממש

  3. אבל בכל זאת יש סינון אצל ההוצאות המסורתיות

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כל הזכויות שמורות לאופיר עוז 2019©

תנאי שימוש

מדיניות פרטיות