/* ]]> */

לשבור את המגירה – שאלות ותשובות

 

במהלך שמונה שנות קיום הבלוג "לשבור את המגירה" נשאלתי מאות שאלות בבלוג עצמו בפניות אישיות של כותבים. הקפדתי לא לפספס אף הזדמנות לעזור לסופרים בתהליך המורכב והמרגש של ההוצאה לאור. רבות מן השאלות חזרו על עצמן ולכן ריכזתי בעמוד הזה תשובות לשאלות המרכזיות. אני מקווה שקריאה של התשובות כאן תוכל לענות לכל שאלה שעולה. מעבר לכך ממליץ לכם לחקור בעצמכם – זו הדרך הטובה ביותר ללמוד את העולם הזה והאופן שבו אני הגעתי לתובנות ולמסקנות המופיעות כאן. 

למה הוצאה לאור X לא מופיעה אצלך ברשימה של הוצאות ספרים מומלצות
או: מה דעתך על הוצאה
Y ?

התשובה לכך מתחלקת לשתיים:

 • ברוב המקרים לא שמעתי על ההוצאה, או שאין לי מספיק מידע עליה. התחום של הוצאה לאור דינמי מאוד והוצאות רבות קמות ולא עם כולן יצרתי קשר או קיבלתי מידע עליה. כדי לבדוק האם הוצאה כלשהי מתאימה לכתב היד שלכם קראו את הפוסט איך לבחור הוצאה לאור. אחרי שתעברו על כל השלבים הרשומים תוכלו בסבירות גבוהה לדעת אם ההוצאה הזו מתאימה עבור כתב היד שלכם.
 • במקרים מסוימים אחרי היכרות אישית או בעקבות תלונות מצד סופרים השמטתי הוצאות מהרשימה או מלכתחילה לא הוספתי אותן. לא אנקוב בשמות ההוצאות הללו בעיקר מכיוון שלכל אחד יכולה להיות חוויה אחרת. עם זאת, בפוסט הבא ישנם כלים מדויקים בעזרתם תוכלו להגיע למסקנה בעצמכם, אם תעברו בתשומת לב סעיף אחר סעיף ותפעלו בהתאם אני בטוח שתגיעו למסקנות הנכונות. איך לא להוציא לאור

 

האם אתה ממליץ על הוצאה עצמית?

מאוד תלוי מה המטרה. אם אתם רוצים להוציא לאור בהיקף מצומצם, עבור בני משפחה וחברים או שיהיה לכם ספר שתוכלו למכור בהרצאות וכד', הוצאה עצמית היא אופציה טובה. אם אתם רוצים שספריכם ימכרו בחנויות ואולי יזכו לסיקור ממבקרים אני פחות ממליץ מכמה סיבות:

 • גב של הוצאה לאור שתומכת בספר יכול להיות משמעותי, בעיני מוכרים בחנויות ספרים, מבקרים והקהל הרחב.
 • הוצאה לאור עושה בשבילכם את כל העבודה השחורה מסביב: עיצוב, עימוד הדפסה הפצה. זה חוסך לכם הרבה כאב ראש.
 • ההוצאות שיושתו עליכם את תעשו הכול לבד לא רחוק מהתשלום להוצאה בהפקת ספר. להלן הערכה גסה על ספר פרוזה ממוצע של 60,000 מילים, שדורש עריכה ספרותית ויוצא לאור עצמאית:

עריכה: 7,000 ₪

הגהה לאחר עימוד: 2,000 ₪

עימוד: 2,000 ₪

הדפסה (500-600 עותקים) 5,000 ₪

הפקה והפצת ספר אלקטרוני: 2,000 ש"ח

עיצוב: 2,000 ₪

מפיץ: 5,000  ₪

סה"כ: 25,000 ₪ כולל מע"מ

 

שוב, מדובר בהערכות גסות שיכולות להשתנות ולנוע בטווח רחב מאוד, קחו זאת בחשבון.

עם זאת ישנם כמה סיפורי הצלחה של סופרים שהוציאו לאור בעצמם, דחפו את הספר חזק והוא נמכר יפה. אתן כאן כמה דוגמאות:

זיו כהן שנדחה בהוצאות ספרים, פתח הוצאה בשם סלע ספרים וספריו נמכרו לא רע – ז'אנר: הומור

יובל אברמוביץ עם ספרו: הרשימה. ז'אנר: עיון

סנונית ליס עם הרומן: כל הג'אז הזה. ז'אנר: ספרות יפה

תמר לזר עם הרומן "מצילות" זכה בפרס רמת גן.

 

במידה ואני רוצה להוציא את הספר עצמאית, על איזה מפיץ \ עורך \ בית דפוס \ אתה ממליץ?

מכיוון שהוצאתי לאור דרך הוצאות אינני מכיר את העוסקים במלאכות הללו למעט בתחום של עריכה ספרותית. במקרה זה אני יכול להמליץ בלב שלם על שתי עורכות שעבדתי איתן והן נהדרות:

עליזה רז – alizaraz@yahoo.com

מיכל חרותי – michalheruti.com

 

מה עם הוצאות ספרי ילדים, שירה, עיון, יהדות?

הבלוג "לשבור את המגירה" מתרכז מטבע הדברים בכתיבת פרוזה, מכיוון שזהו הסוגה בה אני כותב. מדיניות ההוצאות בסוגות נוספות פחות מוכרת לי. אבל ברשימת הוצאות הספרים תוכלו למצוא גם הוצאות המתמחות בספרי ילדים ובשירה.

 

קיבלתי תשובה חיובית מהוצאה שמזמינה אותי לחתום על חוזה בהקדם. אני לא בטוח שזה נכון לי לחתום אצלם, מצד שני אני חושש לפספס את ההזדמנות

קודם כל אולטימטומים לא מקובלים בתחום. אם הוצאה כלשהי רוצה להוציא לאור את הספר שלכם היום, למה שהיא לא תרצה להוציא אותו בעוד חודש, או שלושה חודשים? תהליך ההוצאה לאור הוא ארוך ודורש סבלנות. הוצאה שמכבדת את עצמה לא תדרוש מכם לחתום מיד על הסכם. חשוב למצות לפני הכול את כל האפשרויות ולבחון את כל האופציות האפשריות לפני החלטה. אם בכל זאת תרצו לחתום עם הוצאה כלשהי וברצונכם לבחון את טיבה בדקו עליה דברים בסיסיים כמו: אילו ספרים יוצאים אצלה? במה היא מתמחה? מה אומרים עליה הסופרים שהוציאו בהוצאה (כיום אין בעיה למצוא את אותם סופרים, אם דרך הפייסבוק או דרך האתר האישי), מה אומרים עליה בחנויות הספרים?

בנוסף, חשוב לקרוא את הפוסט:  איך להוציא לאור

 

מהן השאלות שכדאי לשאול בפגישה עם הוצאת ספרים \ מהן הנקודות הרלוונטיות בחוזה הוצאה לאור?

 • לדרוש לראות תיאור מפורט של העלויות – אולי תרצו לעשות את העריכה בעצמכם ולחסוך את הרכיב הזה מהצעת המחיר.
 • לוודא שישנו תאריך יעד בו הספר ייצא לאור ובמידה והוא לא ייצא בתאריך היעד מדובר בהפרה של החוזה וחזרה אוטומטית של הזכויות אליכם
 • מיהו העורך אתו תעבדו?
 • מקובל שהזכויות הן משותפות לסופר ולהוצאה, אל תפחדו מסעיף זה.
 • עם זאת, וודאו שיש לכם "נקודת יציאה" אחרי שנתיים או שלוש בה הזכויות המלאות חוזרות אליכם, כמובן במידה והספר מפסיק להימכר.
 • במידה והספר נמכר וההוצאה מעדיפה לא להדפיס עוד מהדורות אפשר לבקש שהזכויות יחזרו אליכם.
 • בקשו לקבל כמה שיותר ספרים אליכם, אותם תוכלו למכור \ לתת במתנה \ לשלוח לתחרויות.
 • בררו כיצד מתנהל היח"צ בהוצאה, לאן הם שולחים את הספרים ואילו מאמצים הם יכולים לעשות כדי לקדם את הספר (אל תצפו להרים וגבעות, בכל מקרה מאמצי השיווק יפלו בעיקר עליכם)?
 • בדקו את האופציה של הוספת הספר למבצעים בחנויות הספרים (במידה ואתם מעוניינים)
 • וודאו שהספר יוצא גם בגרסה דיגיטלית.
 • בררו לגבי אפשרויות ההקלטה של ספר שמע (באייקאסט), אם כי יתכן והתענוג ייפול עליכם.
 • כמובן בררו מהם התגמולים שלכם. זכרו שככל הנראה הספר לא יימכר במאות רבות של עותקים (גורלם של רוב מכריע מהספרים בישראל), ולכן חשוב יותר להוזיל את ההשתתפות בספר מאשר לקבל תמלוגים גבוהים.
 • וכמובן, אם אתם משתתפים בהפקה של כל \ רוב הספר דאגו לקבל את כל \ רוב התגמולים.

 

גילוי נאות: כל התשובות כאן ובכלל בבלוג "לשבור את המגירה" מבוססות על דעתי האישית והבלתי מחייבת. במידה ואתם חושבים אחרת והחוויה שלכם שונה אשמח אם תעדכנו אותי במייל זה: ofiroz2010@gmail.com כדי שסופרים אחרים יוכלו להפיק תובנות וללמוד מהידע שלכם.

 

בהצלחה רבה והרבה הרבה סבלנות…

אופיר

שאלות ותשובות - לשבור את המגירה

כל הזכויות שמורות לאופיר עוז 2019©

תנאי שימוש

מדיניות פרטיות