/* ]]> */
אוג 252012
 

כל אחד צריך ללמוד מהטעויות של עצמו. זה נכון, אבל אם מצליחים ללמוד מטעויות של אחרים, מה טוב. בפוסט הזה תוכלו למצוא את שבע הטעויות של כמעט כל סופר מתחיל, שבהחלט אפשר לוותר עליהן:

 1. לחכות
  "אני אתחיל לכתוב כשאגמור את הלימודים, כשאשתחרר מהצבא, כשאגמור את התואר, כשארוויח מספיק כסף, כשהילד ילך לגן, כשהילד ילך לצבא, כשאצא לפנסיה."
  תירוצים למה עכשיו זה לא הזמן יש בלי סוף. אבל הזמן להתחיל לכתוב תמיד יהיה "עכשיו".
  קרוב רחוק שלי התחיל לאחרונה לכתוב את הספר שמסתובב לו בראש כבר שנתיים. הוא מתמודד עם אותם דברים שכולנו מכירים: התרגשות, היתקעות, התעלות נפש, מחסומי כתיבה, תהיות סביב ההספק. "חבל שלא התחלתי לפני שנתיים" הוא אומר, "כשהחלטתי שיום אחד אכתוב ספר."

 2. לחכות
  לחכות שתבוא המוזה. כל מי שבאמת כותב יודע: מוזה לא באה, צריך להביא אותה. יושבים חצי שעה בלי לכתוב מילה ואז היא באה. לדעתי, כשאנשים אומרים "מוזה" הם מתכוונים לאותו ניצוץ, לרגע שבו עולה הרעיון, ההשראה, התובנה. אם היינו כותבים אך ורק "כשבאה לנו המוזה" היינו מספקים למלא עמוד אחד, לא ערוך, בחודש. מה גם שהמוזה באה לנו הרבה פעמים כשאנחנו מתקלחים, נוהגים ברכב, ויודעי דבר טוענים שבית הכיסא מביא מוזות לא נורמליות. מה לעשות כשבדיוק אז הלפטופ או הפנקס לא איתנו? הרי כשנצא כבר תחלוף המוזה.
  אז מה עושים? כותבים כל יום, במקום מסויים ובשעה מסויימת, שאנחנו בוחרים. גם אם מדובר בחצי שעה. כתיבה יכולה להיות קסומה, אבל היא לא קסם בעצמה כפי שרבים חושבים. המשמעת חשובה, מה לעשות, יותר מההשראה.

 3. להתאהב
  להתאהב במה שכותבים. המינגווי אמר: הטיוטא הראשונה של כל דבר היא זבל. אבל אין פה סופר אחד, ואני ביניהם, שלא התאהב בדבר הראשון שהוא כתב מאז ומעולם. זה נהדר כשמתאהבים. אבל כמו שסופר אחר אמר פעם: "ההברקה של היום היא חומר הגלם של מחר".

 4. להתייאש
  חבר שלי (אגב, כולם אמיתיים, אני לא ממציא אותם, רבים פונים אלי בגלל הבלוג ומספרים לי על חוויית הכתיבה שלהם, אבל אני בטוח שגם אתם מכירים אנשים אחרים שכותבים או שחולמים לכתוב) גנז את הטיוטא הראשונה שלו כי חבר שלו אמר לו שסופר גדול הוא לא יהיה. חוץ מזה שאותו חבר של חבר הוא בעיניי לא חכם גדול, אני גם די בטוח שהזריקה הראשונה של מייקל ג'ורדן הלכה החוצה ושרוג'ר פדרר הפסיד במשחק הטניס הראשון שלו לאיזה נער שהיה גדול ממנו בכמה שנים. אבל אני יכול להבטיח לכם את אחד מהשניים: או שהיה להם מורה או מושא לחיקוי שדחף אותם והאמין בהם, או שהם השכילו לא להקשיב לכל החכמים שאמרו להם שאין להם כישרון ועדיף שילכו ללמוד עריכת דין.

 5. למהר
  למהר להוציא מהמגירה. פול אוסטר הוציא את הטרילוגיה הניו-יורקית כשהיה בן ארבעים. לפני כן הוציא רק ספר אחד, תחת שם בדוי, והצהיר שהוא כתב אותו כי היה צריך כסף (מצחיק לומר את זה היום), ולא היה גאה בו במיוחד.
  אמיר גוטפרוינד הוצא את ספר הביכורים (המונומנטלי לטעמי) שלו "שואה שלנו" כשהיה בן שלושים ושבע. זה לא אומר שאמיר ופול התחילו לכתוב מאוחר. הם כתבו כל החיים, אבל ההבשלה שלהם לפני היציאה אל האור הייתה הכרחית. אין כל סיבה שלא להוציא את הספר הראשון שלכם אם אתם באמת מאמינים בו, אבל אם זו הגרסא הראשונה או השנייה שלו, או שלקח לכם חצי שנה לכתוב אותו ואיזושהי הוצאה התקשרה אליכם שלושה ימים אחרי ששלחתם לה את כתב היד ואמרה שהיא תשמח להוציא אותו לאור תמורת כמה עשרות אלפי שקלים ואפילו ללא עריכה רצינית, אנא מכם, העבירו אותה לספאם, וחזרו לקרוא את הבלוג הזה מההתחלה.

 6. למהר
  בחור נחמד ממקום העבודה שלי הוציא עכשיו ספר אחרי ארבע שנים של עבודה. הספר יצא בהוצאת גוונים. אבל כשבוע אחרי שהוא סגר איתם התקשרו אליו מהוצאת ידיעות ספרים, ואחר כך התקשרו אפילו מכתר. אז לפני שאתם רצים לסגור עם הוצאה כלשהי חכו לכל התשובות, והעזרו ב- רשימה של הוצאות ספרים מומלצות.
 7. לנוח
  על זרי הדפנה. כשאתם כבר מוציאים לאור את הספר הראשון (או השני או החמישי), העבודה שלכם הופכת לכפולה; גם לשווק את הספר הראשון וגם לכתוב את הספר הבא. אני לא ממליץ לכם לשחק את הכותב המעונה, שלא איכפת לו מהמכירות ורוצה שרק יעזבו אותו כדי שיוכל להמשיך לכתוב את ספריו המעונים. התפוצה של הספר שלכם והתגובות שתקבלו עליו מקוראים, מבקרים, ועורכים, הם חיוניים עבור המשך קריירת הכתיבה שלכם, במיוחד היום. אנחנו לא בשנות השישים ואף אחד מאיתנו לא פנחס שדה (למרות שבסתר ליבי, גם אני הייתי רוצה להיות נווד, עני, גאון, שיושב וכותב בכוך הקטן שלו לאור עששית, ומידי פעם נשים יפהפיות באות אליו והוא לעיתים שוכב אותן ולעיתים מסרב בנימוס, אבל זה כבר נושא לפוסט אחר).

שיהיה בהצלחה לכולנו,

אופיר

  8 Responses to “שבע הטעויות של (כמעט) כל סופר מתחיל”

 1. פוסט מצויין, תמציתי ויפה. מה גם שרוב מה שכתוב בו נכון לעוד הרבה מאד תחומים בחיים. חשוב מאד להבחין בסיפורים שאנו מספרים לעצמנו על החיים שלנו ושמעכבים הרבה פעמים את הגשמת הרצונות שלנו.
  אני מזמין פוסט המשך שמפרט דרכי התמודדות ושלבים כדי להתגבר על הטעויות הקשות הללו 🙂

  • אכן בלוג מלמד,ומחכים שאשתמש בו לספר הבא בע"ה , וברשותך אופיר שאלה באם תם חוזה עם חממה ספרותית ,האם אני יכול לקבל את הספרים לרשותי חזרה, זו היתה שיטת שגר ושכח ,למדתי ממנה ועדיין אני מאמין שצריך בכל ספר יד מלווה ומכוונת לאורך חיי הספר מעת הוצאתו,חוסר יידע של הכותב גורם לו שלא לדעת מה נכון וכדאי ומה לא.האם באם תם חוזה אני יכול להעביר את הספר להוצאה נוספת ,מכיוון שאני יודע שבסיבוב הנוכחי הוא כמו לא היה.

   • הי טיתן,
    הכל תלוי בחוזה שלך מול החממה הספרותית. ככלל, מרגע סיום החוזה אין בעיה למו"ל להעביר את כל הספרים לסופר, וכך נהוג.
    בנוסף, ברגע שמסתיימת ההתקשרות (שוב, לפי החוזה, אם זה פרק זמן מסוים, או אי הסכמה של המו"ל להדפיס עוד עותקים כאשר ישנה דרישה בשוק) הזכויות חוזרות במלואן אליך ולכן אתה יכול ללכת לכל הוצאה אחרת עם אותו כתב יד.

    בכל מקרה, מוטב לך לשוחח עם המו"ל ולבקש ממנו לשחרר אותך. במידה והספרים שלך כבר לא מופיעים על המדפים אני לא רואה סיבה מבחינתם להתעקש.

    בהצלחה!

 2. תודה אופיר שאתה חולק איתנו את התובנות שלך ועושה קצת סדר בבלאגן שיש לנו בראש 🙂

 3. אופיר שלום
  קראתי כמעט כל מה שכתבת הבטתי בכל הסרטונים,חייכתי המון,צחקתי לעצמי,כמה האיש הזה צודק. השאלה מה עושים אם באמת התעייפתי מהספר שכתבתי,אני כבר במקום אחר במחשבות,בספר השני בו הקצב שונה,הסיפור וז'נר הכתיבה אחר. הייתי רוצה שמשהו אחר יערוך אותו עבורי. למזלי שלחתי את כתב היד רק להוצאת ידיעות אחרונות,שהשהו את התשובה שלהם עד שפניתי אני אליהם. התשובה שקבלתי בהתחלה הייתה .זה עדיין בבדיקה . אחרי מספר שבועות נאמר לי תן לנו עוד קצת זמן,ולבסוף המכתב שהספר מעניין וכו אבל לא מתאים להם…. מה עושים חוץ מלעבור על הספר???
  שמשון

  • שלום שמשון,
   אני מבין את מצבך כיוון שפחות או יותר גם אני נמצא באותו מקום; כותב את הספר השלישי ולא מתכוון לחזור אחורה.
   לדעתי יש לך אחת משתי אפשרויות: לגנוז את הספר ולהמשיך הלאה (לא נורא, קורה לטובים ביותר), או לשלוח את הספר לכל ההוצאות להוציא אותו בכל מחיר, גם אם מדובר בהוצאה בינונית או קטנה.
   אם אתה מאמין מאוד בספר הקודם שלך לך על האפשרות השנייה. אז בכל מקרה תעבוד על עריכה אחרונה מול העורך של ההוצאה, אבל זה כבר הרבה יותר כיף כשאתה יודע את תאריך היציאה לאור של הספר שלך.

 4. היי,

  איזה יופי של אתר ואיזה יופי של עצות.
  אני מאוד מזדהה עם מה שכתבת על אולי אסיים את הספר עד סיום הלימודים, אחרי שהילדים יגדלו, בפנסיה..כל כך הרבה התמדה צריך למקצוע הזה, אבל קשה בלי זה. התמדה התמדה, כמובן כישרון, אבל בעיקר התמדה, מוכנות לשמוע הרבה "לא", אבל גם להאמין בעצמך.

  שמחה מאוד על הבלוג הזה, יישר כוח.
  יהודית

  • יהודית,
   תודה לך על התגובה ועל המחמאות.
   זה באמת מחמם את הלב.
   בהצלחה רבה לך ולכולנו.
   אופיר

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כל הזכויות שמורות לאופיר עוז 2019©

תנאי שימוש

מדיניות פרטיות