/* ]]> */
אוג 252013
 

את הפוסט הזה הייתי צריך לכתוב מזמן. אבל אם הוא יגרום למישהו מכם לחשוב פעמיים לפני שהוא חותם על חוזה, עשיתי את שלי.

מה קורה בשוק ההוצאה לאור של ספרים בישראל?

יש כאן היצע עצום של כותבים, בוודאי הגדול מאז ומעולם. מהצד השני יש ביקוש מצומצם. אמנם הרבה ספרים נמכרים בישראל, אבל המכירות האלה לא מספקות את 200 ספרים שיוצאים כאן בכל חודש ומשוועים לקונים. מאתיים ספרים. אם תרצו: עשרה ספרים בכל יום עבודה. גם אם החנויות יכילו את כל הספרים הללו במשך מספר רב של חודשים, איך קונה מסכן שנכנס לחנות יספיק להיחשף אליהם? הוא יכול להיחשף ל- 10-20 ספרים לכל היותר. אלו הספרים שבדרך כלל נמצאים במבצעים (ועוד מעט הם לא יהיו גם שם).

אבל כותבים רוצים להוציא לאור בכל מחיר. זה לגיטימי. אז מה קורה? ההוצאות הגדולות כבר לא יכולות לקחת סיכון על ספרים שאינם רבי מכר מהרגע הראשון. אז הן מסרבות ל- 98% מכתבי היד ולסופרים האלמוניים שכתב היד שלהם היה יוצא דופן באיכותו הן מציעות להוציא לאור תוך השתתפות בהפקה, כפי שקורה בהוצאות קטנות ובינוניות. זוהי תופעה שקיימת כבר בכמה הוצאות לאור גדולות. ואם נתקלתם בתופעה הזו שתפו אותנו בתגובות. האמת? זכותן. להוציא לאור עולה כסף, וההוצאות הללו הן עסק כלכלי לכל דבר. אז את הפגיעה בהכנסותיהן שמתבטאות בירידה במכירות פר ספר ובתשלומים המוגבלים שמעבירות להן הרשתות הן משיתות אל הסופר. כשדילמה כזאת מובאת בפני ע"י קוראי הבלוג אני ממליץ להם ללכת על זה, הרי ממילא הם יוציאו את התשלום הזה בהוצאה קטנה או בינונית, אז למה לא להוציא כבר בהוצאה גדולה? הבעיה בעיניי מתחילה כשחלק מההוצאות הקטנות רוכבות על הביקוש הגדול של יוצרים לצאת לאור, ומציעות לכותבים "להגשים את החלום". עד כאן גם זה בסדר גמור. אבל כשהן דורשות שלושים וארבעים ושישים אלף שקל על הוצאה של ספר לאור, זה ממש מטריף אותי. על מה ולמה? האם הן משקיעות ביחסי ציבור יוצאי דופן? האם הן מציעות עריכה ספרותית מעולם אחר? תרגום? הופעה בטלוויזיה? לא. הן עושות קופי פייסט לטקסט שבמקרים רבים צריך עוד הרבה ליטושים ועבודה כדי להיות ראוי לצאת לאור, ועושות בוחטה על גב הסופר. הספר עומד חודשיים בחנויות (במדפי ספרות המקור, מה פתאום במבצעים?) מוכר 50 עותקים שקנו בני משפחתו של הסופר וזהו. נגמר הסיפור.

אז הנה סכומים שחשבתי שלא אנקוב בהם לעולם:

הוצאת ספר פרוזה ממוצע ללא עריכה עולה (בהערכה גסה!) כ- 13-15 אלף שקל. וזה כולל גם רווח צנוע להוצאה. עריכה מקצועית חשובה מאוד וזה מביא אותנו בערך ל- 20 אלף שקל לא כולל מע"מ. כיום לא מעט הוצאות קטנות לא מוציאות שקל על עריכה ומטילות את העבודה על הסופר שעושה זאת באופן פרטי. אז תסבירו לי בבקשה איך אנשים חותמים על הסכמי הוצאה לאור בגובה 50 אלף שקל? על מה? איזה ערך מוסף הם מקבלים מההוצאה? והאשמה היא בנו, כי אנחנו הולכים וחותמים על עסקאות כאלה. חותמים ומתחרטים.

צריך לומר זאת בבירור: אם אף הוצאה גדולה או בינונית או קטנה לא מוכנה להוציא את הספר שלכם לאור בתשלום סביר, אז אתם צריכים עוד לעבוד על הספר. ספר לא נכתב בשנה ולא בשנתיים. זהו תהליך ארוך של שיפור והתמדה וסבלנות ורגעי משבר. סופר צריך להקיא דם כדי להוציא יהלום ואז עליו עוד לצלוח את הלקטורה וכמובן גם קשרים עוזרים. תמיד זה עבד ככה, גם בשנות הנוסטלגיה העליזות.

ואם הוצאה כלשהי "מאוד מאמינה בכתב היד שלכם" או: "רואה פוטנציאל" (כאן הזמן לשאול למה לדעתן כתב היד הוא טוב, אילו חוזקות הן זיהו בו?) ובכלל טוענת שאין צורך בעריכה כי הוא כתוב נהדר ודורשת שלושים או חמישים אלף שקל תמורת הגשמת החלום קחו את הרגליים שלכם ותעופו משם. כי הן בהחלט לא מאמינות בכתב היד שלכם (אם בכלל קראו אותו), אלא בארנק שלכם, ולא יעשו דבר כדי לקדם אותו כי הן ירוצו לפרויקט הבא. הוצאות אחרות יגדילו ויבקשו תשובה תוך שבוע. למה? מה יקרה בעוד שבוע? הספר שלכם יהיה פחות טוב? או שאולי הן מפחדות שתקראו את הפוסט הזה?

עוד גורם חשוב הוא כמה זמן ההוצאה קיימת. השתדלו להימנע מהוצאות שקמו אתמול. רוב ההוצאות המכובדות קיימות כבר עשרות שנים, גם קטנות והבינוניות. לכו עליהן, אם הן דורשות תשלום, ואפילו אם הוא גבוה, יש סיכוי שזה משתלם. העזרו ברשימה של הוצאות ספרים מומלצות

איך לא להוציא לאור?

פשוט. אל תרוצו ותחתמו על חוזים שנשמעים לכם מפוקפקים, בלי לבדוק אלטרנטיבות ובלי לבקש את חחות דעתם של סופרים שהוציאו באותה הוצאה. וגם: אל תחתמו על חוזה שמחייב אתכם לשלם 30-50 אלף שקל כי זה מנציח את הבעיה ומפרנס את אותן הוצאות.

קחו בחשבון שאם אתם לא מוציאים לאור את הספר שלכם בהוצאה גדולה, עם או בלי חוק הספרים התפוצה שלכם לא תהיה גדולה. סביר להניח שבתוך שלושה חודשים כבר לא תהיו על המדפים. מוטב להמתין, לערוך שוב את הספר, או רחמנא ליצלן לעבור לספר הבא (דוגמה אישית: רק כתבי היד השני והרביעי שהשלמתי את כתיבתם יצאו לאור, השאר נגנזו), ולבסוף להוציא לאור ספר ראוי בהוצאה ראויה, שגם מאמינה בערכו, ומידת הנשמה בה גדולה ממידת הסרט הנע שמוציא חלומות לאור.

מאתיים ספרים יוצאים בארץ מידי חודש, איך יבלוט הספר שלכם?

מאתיים ספרים יוצאים בארץ מידי חודש, איך יבלוט הספר שלכם?

  12 Responses to “איך לא להוציא לאור”

 1. תודה על העצות שלך.

 2. מסכימה מאוד.
  בשביל לממש חלום אתם יכולים להוציא לאור גם 50- 100 עותקים בכמה אלפי שקלים בלבד. גם חוסך כסף, גם חוסך 950 עותקים במחסן וגם חוסך את עגמת הנפש על חוסר במכירות. (ואם הולך לכם, אז תמיד אפשר להדפיס עוד)

  הנה פוסט שמציג כמה דגלים אדומים בהתנהלות של הוצאות לאור –
  http://ktivatova.co.il/archives/789

  איך אומרים: אז… שלא יעבדו עליכם!
  עדי

 3. תודה לאופיר על הבלוג הנחוץ. השוק כל כך פרוץ שכל ההתרעות וההתראות חשובות ביותר.
  קראו היטב את הרשומה החשובה הזאת ואל תשלמו יותר מהסכומים הננקבים בה.
  אל תסכימו לקבל אחוזי מכירות החל מהעותק המאה, המאתיים או השלוש מאות. מכיוון שאתם מממנים את הספר, מגיעים לכם אחוזים החל ממכירת העותק הראשון.
  עמדו על כך שהספר יימצא בקטלוג של ההוצאה וכן בקטלוגים של חנויות הספרים הגדולות. ערב השקה, מפואר ומוצלח ככל שיהיה, אינו מספיק. אם הספר לא יאוזכר בשום מקום באינטרנט ולא יופיע ולו אף לזמן קצר על המדפים, אף אחד לא יידע עליו. אחרי שהספר יוסר מהמדפים, חשוב שיופיע בקטלוגים באינטרנט ובכלל כדי שאנשים יוכלו להזמין אותו.
  לתמהוני הרב, אנשים רבים וביניהם אנשי חוק, אנשי עסקים ונושאי משרות בכירות, מוציאים סכומים מכיסם בלי לברר מראש בנוגע לחשיפה ושיווק, בלי לראות שהספר שלהם לא מופיע אפילו באתר ההוצאה שלה שילמו סכומים לא מבוטלים. שלא לדבר על אתרי מכירות אחרים.
  אם יש לכם ספקות, התייעצו עם מביני דבר.

 4. תודה על העצות המועילות. היום חתמתי עם 'גוונים' על הוצאת ספר.

 5. אני מעוניין להדפיס ספר שכתבתי לשימוש אישי כלומר אני צריך משהו כמו 1-3 עותקים. למי אני יכול לפנות?

  • לסטודנט ליד אוניברסיטת בר אילן.
   שולחים קובץ PDF.
   הכריככה היא כריכה של עבודות אקדמיות.
   העלות, 20-30 ש"ח לעותק.
   שולחים במייל ומוכן תוך שעה.

 6. אופיר,

  תודה על הבלוג, למדתי המון!
  אני סופרת מתחילה, אבל כותבת שנים כקופירייטרית במשרדי פרסום.
  כתבתי לאחרונה ספר ילדים ואני ממש רוצה להוציא אותו לאור.
  אינטואיטיבית פניתי לעורך פרטי כדי לערוך את הספר טרם שליחתו להוצאות השונות.

  בתור פעורה בתחום,רציתי להתייעץ על כמה דברים:
  1. העורך הציע לי 3 פגישות עריכה או דוח מקיף על הספר במייל- מה עדיף? וכמה כל פגישה מהניסיון שלך אמורה לעלות?
  2. איך מומלץ לשלוח את הסיפור להוצאות? במייל? בדואר? האם אין חשש לזכויות יוצרים (קראתי את הבלוג שלך בעניין ואני אכן אשלח לעצמי את הסיפור בדואר רשום)
  3. יש לי המון ניסיון בפרסום ושיווק- וכמובן אינספור רעיונות איך ליצור קמפיין פרסומי לספר וכל מה שקשור לשיווק שלו- האם שווה לציין את זה במייל להוצאות?
  כי זה בהחלט יתרון שיש לי.

  תודה רבה:)
  מורן אלטרמן- רוזנבאום
  3.

 7. שלום שמי זורב אימי כתבה ספר בגרוזינית על היהודים רוצה לתרגמו לעברית ולהדפיס ספר מה ההמלצות והיכולת שלך לעזור לי\לה הנייד שלי 0527489030 המייל – zurab1514131211@gmail.com

 8. אופיר שלום,

  תודה על הבלוג המפורט, למדתי ממנו הרבה.
  יש לי שאלה, אני סופרת מתחילה וכתבתי ספר ילדים עם רעיון מאוד מיוחד (מבוסס בין היתר על סיפור אמיתי) שלחתיו בדואר רשום למספר הוצאות לאור.
  חזרו אלי מהוצאת גוונים. רציתי לשאול אם יש לך ניסיון כלשהוא או חוו"ד עליהם. כמו כן, הצעת להתייעץ עם סופרים שהוציאו ספרים דרכם. איך מגיעים לאותם סופרים שהוציאו דרך הוצאת ספרים זו?
  המון תודה על כל תשובה
  אריאלה שחר

 9. בנוגע לזכויות יוצרים- הוצאה שמממנת את הספר, האם להסכים לה לקחת את הזכויות לשימוש בספר לצורך סרט או סדרת טלוויזיה? או להילחם על זה בכל מחיר?
  תודה

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כל הזכויות שמורות לאופיר עוז 2019©

תנאי שימוש

מדיניות פרטיות