/* ]]> */
יונ 012013
 

הי חברים,

שלושה חודשים עברו מאז יצא לאור שם של התחלה חודשים בהם עסקתי בעיקר בשיווק הספר, אמנם עדיין שבוע הספר לפניי, אבל האחד ביוני הוא הזדמנות מצוינת להתחיל (הפעם ברצינות) את הכתיבה של ספרי השלישי.

איך מתחילים? בהנחה שכבר יש רעיון ומבנה העלילה ברור לנו בקווים כללים.

ישנם מספר ספרים ורעיונות שעזרו לי בגיבוש תכנית העבודה. והנה הם:

1. דרך האמן מאת ג'וליה קמרון – העצות המרכזיות של הספר דרך האומן הם כתיבה של דפי בוקר ויציאה ל"פסקי זמן". אני יכול להעיד שהם בהחלט סייעו לי, אם כי, כיום אינני מתמיד בכתיבת דפי בוקר מכיוון שאני מעדיף לנצל את הזמן לדברים אחרים. לא אפרט כאן יותר מידי את הרעיונות המועלים בספר הזה, אם תרצו השיגו אותו וקראו, להזיק הוא לא יכול.

2. הסוד – כל כך הרבה דיסאינפורמציה ווריאציות שונות ישנם על הרעיון של הסוד או מחשבה יוצרת מציאות, שלאדם שאיננו מכיר את הרעיון קשה מאוד להתחבר אליו. אני רק יכול לומר שאני מזהה אלמנטים זהים אצל הרבה מאוד אנשים שמספרים שמחשבה חיובית \ כיוון הרגשות \ שימוש בדימיון, עוזרים להם להשיג את מטרותיהם. אני יכול להעיד שזה עוזר גם לי, מעל לכל ספק. שוב, אינני יכול לפרוט כאן את כל התורה. מה גם שכל אדם לומר ומבין אותה אחרת. אני רק אשתף כאן את "לוח השאיפות" שלי, שנמצא כל הזמן מול עיניי כשאני עובד. ממליץ לכולם להתקין לוח שאיפות כזה וללמוד כיצד להשתמש בו.

לוח השאיפות

 

3. סיפור מאת רוברט מקי – כאן באמת אין לכם ברירה אלא לקרוא את הספר החשוב הזה. הוא לא עושה קסמים ולא כל דבר שתקראו בו יתאים גם ליצירה שלכם, אבל הוא יעזור לכם להבין דברים מהותיים בכתיבה ואולי יגרום לכם להבין למה סיפור כלשהו שלכם נגע או לא הצליח לגעת בקוראים.

אז מה אני עושה כשאני מתחיל לכתוב?

1. קודם כל צופה שוב בהרצאה מעולה של אליזבת גילברט ב- TED. הנה קישור לפוסט שלי בנושא.

2. בונה מתאר צעדים מלא לפי המלצתו של רוברט מקי ב"סיפור". הכוונה היא לסינופסיס של כל הסיפור, גם אם מדובר ברומן עב כרס ניתן לספר אותו בעמוד עד שלושה עמודים. הסיפור חייב לעבוד גם כאן, אם הוא לא עובד בעמוד אחד, איך הוא יעבור בשלוש מאות עמודים? תנו לאנשים לקרוא אותו, בקשו מהם הערות, כך תוכלו לעלות על בעיות מהותיות בסיפור לפני שאתם משקיעים כל כך הרבה זמן בכתיבתו.

3. מגדיר לעצמי אילו שעות ביום נוחות לי בכתיבה והיכן. את "שם של התחלה" כתבתי ברכבת בדרך לעבודה ובחזרה ממנה. זה לא היה כמו לכתוב בוילה על שפת האגם אבל הייתי מנותק מכל הפרעה ובדרך כלל חמישים הדקות הללו (פעמים ביום) היו אפקטיביות מאוד. בנוסף הייתי כותב בלילות, במקום להירקב מול הטלוויזיה. הגדירו לעצמכם מתי והיכן נוח לכם לכתוב. בבוקר? בלילה? על שולחן בבית או בבתי קפה (אישית, לא ממליץ, הפיתויים חזקים מידי)? והכי חשוב – התמידו בכך! כיתבו כל יום, גם אם מזדמנת לכם  רק רבע שעה.
אני מכין טבלה גדולה לפי חודשים כאשר כל יום אני מגדיר מה ברצוני לכתוב היום, כמה זמן כתבתי, והאם השגתי את מטרת היום. מטרתי היא להגיע לשעתיים של כתיבה ביום, לא כולל שישי שבת. בשישי שבת לפעמים אנחנו נוסעים אז אני לא מתחייב. אבל סופי השבוע יכולים להיות מנוצלים להשלמת שעות שלא הספקתי לכתוב במהלך השבוע. החל מחודש יוני אדווח לכם כאן כיצד אני מתקדם וכמה שעות הצלחתי לכתוב בכל יום.

אם יש לכם שאלות כיתבו אותם כאן למטה, מבטיח לענות על כולן.

בהצלחה לי ולכולם!
שבוע הספר נעים, תחזרו עם איזה ספר הביתה…

אופיר

 

  10 Responses to “איך להתחיל כתיבה של ספר חדש?”

 1. בהצלחה אופיר
  מקווה לשמוע שהספר החדש מתקדם

 2. בהצלחה עם הספר החדש אופיר, יש לי גם את הספר של ג'וליה קמרון ואני מקווה שאוכל לצאת מן הפטפטת שבראשי כדי להרגע ולכתוב את סיפוריי. תודה על כל הטיפים הנפלאים אשר אני מקווה שיעזרו לי … בברכה, רחל קנופ מאיירת ספרי ילדים וציירת

 3. שלום,

  יש לי רעיון לספר, אני בנאדם כותב וקורא, עשיתי את כל מה שאפשר ובכל זאת, אינני יכולה להתחיל לכתוב את הספר- כי כאשר אני מתחילה, כעבור יום, אני כבר לא מרוצה מן ההתחלה, האם תוכל לעזור לי?

  בברכה,

  יעל

 4. בהצלחה לך, אהבתי את לוח השאיפות.

 5. בני זונות

 6. הי אופיר, בהצלחה רבה ותודה,
  כבר המון זמן שאני כותבת… כל הקטע מבחינתי היה לאזור אומץ ולהוציא לאור.
  והינה זה הגיע. בדקתי במספר הוצאות וכולן דורשות תשלום גבוה מאוד עבור הפקת הספר. הגעתי גם להוצאת צמרת.
  משהו שם לא מסתדר לי. ראיתי הרבה מאוד ספרים, אבל מעולם לא ראיתי ספרים של ההוצאה הזו בחנויות הספרים. הרעיון שלי הוא להוציא סידרה של ספרי ילדים. אני פסיכותרפיסטית, ומטפלת בהפרעות רגשיות ובחרדה, והספרים האלה עוסקים בנושאים האלה.
  לאיזו הוצאה לאור כדאי שאפנה?
  תודה אופיר, ויום מקסים.
  ליאת

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כל הזכויות שמורות לאופיר עוז 2019©

תנאי שימוש

מדיניות פרטיות