/* ]]> */
ספט 022011
 

קיבלתם תשובה חיובית?

מזל טוב!

מה עושים עכשיו?

מי שראה את הרצאות הוידאו כבר יודע – קודם כל חוגגים!

עדיין דרך ארוכה לפניכם; תהליך ההוצאה לאור לוקח מספר חודשים, מרגע החתימה ועד שהספר שלכם יופיע בחנויות הספרים. העבודה עם עורך ספרותי, ועם המערכת המשומנת של ההוצאה לאור; הדפוס, העיצוב, וההפצה היא חוויה מעשירה ומרגשת.

מאמר מוסגר, לפני הכל: אם ברשותכם כמה תשובות חיוביות מכמה הוצאות ספרים, רצוי לעשות תחקיר קטן לפני שמחליטים על איזו הוצאה ללכת. נסו לפנות לסופרים שכבר הוציאו לאור באותן הוצאות ולשמוע את דעתם. בנוסף, אתם מוזמנים להעלות את ההתחבטויות שלכם כאן בבלוג, להעזר בקוראים ובסופרים שכבר הוציאו ספר לאור, וכמובן בי.

בהנחה שכבר החלטתם היכן להוציא לאור אתם תגיעו לפגישה בהוצאה שם ימסרו לכם את הפרטים המלאים על התהליך וינתן לכם חוזה סטנדרטי של ההוצאה. אל תחתמו מיד. קחו אותו ועברו עליו בבית. אין שום סיבה שתקבלו את כל הסעיפים של ההוצאה ככתובם. אמנם סביר להניח שבסופו של דבר החוזה ישאר כמו שהוא או דומה מאוד, אבל בהחלט יכולים להיות סעיפים שניתן יהיה לשנות.

ככלל, הכוח נמצא בידיים של ההוצאה. הם יכולים לטעון שזהו החוזה שמקבלים כל הסופרים ושאין מקום לשינויים.

בעיקרון הצדק אתם, ובכל זאת חוזה עם הוצאת ספרים הוא חוזה לכל דבר; גם אותו אפשר לשנות אם בידכם הכוח או במקרים מסוימים, אם פשוט תבקשו יפה. בכל מקרה ישנם כמה נושאים שכדאי וניתן להתעקש\להתמקח עליהם:

 1. הכי חשוב: המילה האחרונה במקרה של מחלוקת בינכם לבין העורך על תוכן הספר היא שלכם.
 2. הייתי מוסיף ניסוח דומה גם בנוגע לעטיפת הספר, אם כי יש לזכור שההוצאה מנוסה ומקצועית בנושא העיצוב, כמו גם בנושא העריכה.
 3. כדאי, כמובן, לנסות להעלות את אחוז התמלוגים המגיעים לכם ממכירות הספר.
 4. לחילופין, אפשר להתמקח על כמות העותקים שתקבלו לרשותכם בחינם.
 5. התעקשו שבחוזה יצויין מועד אחרון להוצאה לאור.
 6. התעקשו על כך שהרישיון שאתם נותנים למוציא לאור יחזור לידכם במקרה שעותקי הספר יאזלו מהשוק וההוצאה לא תדפיס הדפסה נוספת.
 7. התעקשו שבחוזה יצויין מתי ובאילו תנאים נוספים יחזור הרישיון לרשותכם; למשל במקרה של עיכוב משמעותי במועד ההוצאה לאור, או אם חלפו מספר שנים וברצונכם להוציא בעצמכם הוצאה מחודשת של הספר שלכם (במידה ולמשל הפכתם בזמן הזה לג'י קיי רולינג ואתם רוצים להתקשר עם הוצאה שתתן לכם תנאים טובים יותר)
 8. הקפידו על כך שאם הספר יצליח, גם חלקכם בתמלוגים יגדל (במקרה של כישלון כמובן שההוצאה תהיה הנפגעת העיקרית, אבל דאגו להרוויח יפה במקרה של מכירות גבוהות)
 9. זכויות היוצרים של הספר צריכות להישאר שלכם או בשיתוף עם ההוצאה (ההוצאה משלמת לעורכים וכד' לכן דרישה כזו לזכויות משותפות יכולה להיות מוצדקת)
 10. תנו להוצאה רישון להוציא את הספר בעברית בלבד. הרישיון להוצאה בשפות אחרות צריך להישאר שלכם. כך, במידה והספר יתורגם תוכלו לערוך חוזה חדש עם ההוצאה שלכם או עם הוצאה אחרת. מוטב לשמור את הזכויות גם להוצאה אפשרית במהדורה אלקטרונית כלשהי, הפקות קולנוע, או כל מדיה אחרת.

עד כאן. כל הסעיפים כפופים לשכל הישר, ולשינויים המתבקשים ממציאויות חדשות בשוק הספרים הישראלי. נסו להבין את נקודת המבט של ההוצאה, לא על הכל צריך להילחם. ביחרו בדקדקנות את הנקודות עליהם תתעקשו.

אתם מוזמנים לשרשר את השאלות שלכם כאן.

בהצלחה!

  3 Responses to “חתימת חוזה הוצאה לאור”

 1. אופיר שלום רב,
  עיינתי בבלוג שלך ולמדתי המון,
  אני זקוקה לעזרה, האם תוכל לייעץ לי בכמה שאלות?
  המון תודות,
  טלי

 2. שלום וברכה
  מה בדרך כלל דמי ההשתתפות של המחבר בהוצאת ספר, בעל כ 175.000 מילים ?

 3. היי אופיר קבלתי תשובה חיובית משולחן כתיבה מבית מטר.
  הייתי שמחה מאוד להתייעץ אתך.
  יש לי שאלות ביחס לחוזה שקבלתי
  תודה מראש
  פזית גבאי ששון

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כל הזכויות שמורות לאופיר עוז 2019©

תנאי שימוש

מדיניות פרטיות